Гдз решебник контрольные задания английский язык 3 класс spotlight эванс

Гдз по английскому языку 3 класс быкова, дули, контрольные задания просвещение 2023

Поурочные разработки по английскому языку 3 класс к УМК Н.И. Быковой — 2016

Modular Test 4 — СОМЕ IN AND PLAY

Цель: провести итоговый контроль материала модуля 4.

Оборудование: сборник контрольных заданий.

Ход урока

  1. Организационный момент

— Hello, children! (Hello!)

— How are you? (Fine, thanks.)

  1. II.Актуализация знаний

Проверка домашнего задания

— Open your workbooks at page 34.

(Ученики читают диалоги из упр. 1 в парах (только подчерк­нутые слова). Затем учитель пишет на доске ответы для упр. 3: 1) brown; 2) red; 3) frog. После этого ученики читают описание комнаты из упр. 4.)

— This is Kelly’s room. Look! That’s her computer and this is her desk. It’s brown and green. And look at her toys! That’s her train and this is her ball. It’s funny! It looks like an orange.

III. Постановка целей урока

Сегодня вы узнаете, насколько хорошо вы усвоили пройден­ный материал. Для этого вы выполните проверочную работу.

  1. Работа по теме урока

Выполнение проверочной работы

Дети выполняют проверочную работу № 4 из сборника кон­трольных заданий Spotlight Test Booklet 3. Учитель также может предложить ученикам контрольные задания, приведенные ниже (2 варианта).)

Вариант 1

  1. Read and fill in:a or an.

Example: a doll.

1) … armchair

2) … tea set

3) … musical box

4) … elephant

5) … desk

  1. Underline the correct word.

Example. This / These are my chairs.

1) This / These is my lamp.

2) That / Those are his toys.

3) What’s this / these!

4) Look! That / These doll is nice.

5) This / These boys are brothers.

  1. Read and choose.

Example. Whose is this?

  1. a) It’s Donna.
  2. b) It’s Donna’s.

1) What’s this?

  1. a) It’s a computer.
  2. b) They’re computers.

2) Who’s she?

  1. a) She’s my sister.
  2. b) It’s my sister’s.

3) What are these?

  1. a) It’s an armchair.
  2. b) They’re armchairs.

4) Whose is this ball?

  1. a) It’s Maya.
  2. b) It’s Maya’s.
  3. Look,read and complete. (Картинка в упр. 3 (рабочая тетрадь, с. 31).)

This is Billy’s room. Look at his bed! It’s (1) … . Can you see his lamp? It’s (2) … . His chair is (3) … . And look at his toys! The train is (4) … and the (5)… is grey.

Keys:

  1. 1) an; 2) a; 3) a; 4) an; 5) a.
  2. 1) this; 2) those; 3) this; 4) that; 5) these.
  3. 1a; 2a; 3b; 4b.
  4. 1) green; 2) blue; 3) brown; 4) red; 5) aeroplane.

Вариант 2

  1. Read and fill in:aor an.

Example: a lamp.

1) … aeroplane

2) … computer

3) … rocking horse

4) … shelf

5) … orange

  1. Underline the correct word.

Example. This/ These is my room.

1) This / These are my pencils.

2) That / Those is his teddy bear.

3) What’s this / these!

4) Look! That / Those dolls are nice.

5) This / These boy is my brother.

  1. Read and choose.

Example. Whose is this?

  1. a) It’s Donna.
  2. b) It’s Donna’s.

1) What’s this?

  1. a) It’s a musical box.
  2. b) They’re musical boxes.

2) Who’s he?

  1. a) He’s my father.
  2. b) It’s my father’s.

3) What are these?

  1. a) It’s a rocking horse.
  2. b) They’re rocking horses.

4) Whose is this train?

  1. a) It’s Roy.
  2. b) It’s Roy’s.
  3. Look, read and complete.(Картинка в упр.3 (рабочая тетрадь, с. 31).)

This is Tanya’s room. Look at her bed! It’s (1) … . Can you see her lamp? It’s (2) … . Her (3) … is red, too. And look at her toys! The train is (4) … and the (5) … is black and white.

Keys:

  1. 1) an; 2) a; 3) a; 4) a; 5) an.
  2. 1) these; 2) that; 3) this; 4) those; 5) this.
  3. 1a; 2a; 3b; 4b.
  4. 1) pink; 2) red; 3) armchair; 4) blue; 5) ball.
  5. V.Подведение итогов урока

(Учитель оценивает деятельность учащихся на уроке.)

— We’ll finish for today. Goodbye! (Goodbye!)

Примечание. Учитель может предложить детям выполнить часть упражнений или все упражнения для данного модуля на с. 29, 31 в “Языковом портфеле” (Му Language Portfolio).

ПредыдущаяСледующая

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
ГДЗ 2-3 класс
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: